The Ancient
Society of
College
Youths
Est. 1637

Home            Towers           Peals            Galleries           Articles

 

ASCY v SRCY COMPETITION 2005

Overall, the score was ASCY 2, SRCY 2

The first leg of this competition was held on Tuesday 26th April at Southwark Cathedral. The results were as follows:

6 BELL COMPETITION

1st ASCY Rang 1st 240 Cambridge S Minor
2nd SRCY Rang 2nd 240 Norwich S Minor

Teams:

ASCY SRCY
1. Dinah E Reed
2. Stephanie J Warboys
3. Christopher J Cooper
4. Dickon R Love
5. Anthony J Bloomfield
6. Robert C Kippin (C)
1. Roderick R Horton
2. Richard Hobbs
3. Russell Brown
4. Andrew P Sparling
5. Ian K Bushell
6. Stephen A Wheeler (C)

Judges: Simon Linford & Ian Fielding

12 BELL COMPETITION

1st SRCY Rang 2nd course Cambridge S Maximus
2nd ASCY Rang 1st course Cambridge S Maximus

Teams:

SRCY ASCY
1. Shirley E McGill
2. Joanne R Fielding
3. Fiona M Wheeler
4. Louisa Roughley
5. Linda M Garton
6. Ian K Bushell
7. Nicholas M W Haggett
8. Douglas J Beaumont
9. Roderick R Horton
10. Oliver D Cross
11. Simon R Holden
12. Ian R Fielding (C)
1. Joanna M Ainsworth
2. Janet E Rothera
3. Katherine A Town
4. Graham Bradshaw
5. Andrew J Graham (C)
6. David E Rothera
7. Antony R Kench
8. David E House
9. Mark A Humphreys
10. Philip R Goodyer
11. John N Hughes-D'Aeth
12. Paul L Carless

Judges: Chris Kippin & Stephen Wheeler

The second leg of this competition was held on Wednesday 10th May at Shoreditch. The results were as follows:

8 BELL COMPETITION

1st SRCY 8-Spliced S Major
2nd ASCY 8-Spliced S Major

Teams:

ASCY SRCY
1. Rebecca L Sugden
2. Charles WG Herriott
3. Andrew P F Bradford
4. Mark H Ainsworth
5. Martin J Cansdale
6. Christopher L Rusby
7. Eleanor J Linford
8. Nigel J Bailey (C)
1. Linda M Garton
2. Shirley E McGill
3. Joanne R Fielding
4. John J Ford
5. James W Belshaw
6. Ian G Mills
7. Frank W Rivett
8. Alan Regin (C)

Judges: Stephanie Warboys & Simon Holden

10 BELL COMPETITION

1st ASCY course Cambridge S Royal
2nd SRCY course Cambridge S Royal

Teams:

SRCY ASCY
1. Joanna K Dorling
2. Penelope J V Sharpe
3. David Cloake
4. Phillippa M Whitington
5. Nicola E Firminger
6. John S Barnes
7. Peter Blight
8. Peter I Harrison
9. Mark Pendery
10. Simon R Holden (C)
1. David J Baverstock
2. Christopher H Rogers
3. David E Rothera
4. Susan J Rothera
5. Andrew R C Kelso
6. Robert E Hawtree
7. Terry J C Streeter
8. Simon S Meyer
9. Nigel J Newton
10. Simon J L Linford (C)

Judges: Chris Kippin & Ian Fielding

Back to Index