The Ancient
Society of
College
Youths
Est. 1637

Home            Towers           Peals            Galleries           Articles

 

IN MEMORIAM

It is with sadness we note the passing of the following members remembered at our meetings.
Names are given for each Society year.

2012 - 2013

JACK R WORRALL, Jersey, elected 1952
GEORGE E HANCOCK, Wakefield, elected 1959
JAMES ATTWOOD Jnr, Bredons Norton,, elected 1977
LEONARD ENGLAND, East Pennard, elected 1975
FREDERICK SMEATON, Adelaide, elected 1935
JAMES RICH, Holsworthy, elected 1949
DR TUDOR P EDWARDS, Pentre, elected 1955
MICHAEL A FROST, Drayton, elected 1971
J BARRY PICKUP, Beccles, elected 1974
ARTHUR C BERRY, Malvern, elected 1970
CHRISTOPHER T BROWN, Wareham, elected 1957
JACK S DEAR, Baldock, elected 1949
DENNIS A LESLIE, Hinton Waldrist, elected 1960

2011 - 2012

RAY ALDINGTON, St Cross, Winchester, elected 1966
ANTHONY J DAVIDSON, Truro, elected 1961
EDWARD J CHIVERS, Chilcompton, elected 1948
CLIVE HOLLOWAY, Oxford, elected 1971
DENNIS G BLOWS, Upminster, elected 1973
JOHN R C TILEY, Frome, elected 1963
DAVID H KINGSTON, Bromley, elected 1951
LESLIE G SMITH, Harrogate, elected 1973
C BRYAN KITSON, Epworth, elected 1979
PETER J STANIFORTH, Leicester, elected 1951
KENNETH ARTHUR, Newcastle, elected 1941
G ROBERT MORDAUNT, Taplow, elected 1968
JOHN S HOPWOOD, Great Crosby, Merseyside, elected 1971
DENNIS R RANDALL, London, elected 1957
JOHN F SIMS, Felixstowe, elected 1955

2010 - 2011

ALAN J HICKS, Marhamchurch, Cornwall, elected 1948, died 13 Jun
FRANCIS A WHITE, Appleton, Oxon, elected 1951, died 6 Sep
NOEL J DISERENS
, Wallingford, Berks, elected 1956, died 8 Sep
PETER LAWS
, Waltham Abbey, Essex, elected 1976, died 9 Aug
LESLIE EVANS, Eardisland, Herefs, elected 1959, died 26 Aug
PETER E BAKER, Bishop's Cleeve, Glos, elected 1947, died 15 Jul
MICHAEL J MEDLEY, Crewkerne, Som, elected 1961, died 5 Aug
ROBERT G FIELD, Yeovil, Som, elected 1951, died 21 May
ARTHUR NEWTON
, Hughenden, Bucks, elected 1945, died 15 Jun
MARK A S JONES
, Beckenham, elected 1999, died 5 Jul
NORTHLEIGH F E REEVE
, Christchurch, New Zealand, elected 1979
N DAVID LANE
, Wheatley, Oxon, elected 1951
E ALAN JACQUES, Leicester, elected 1951
ROBIN J TREBILCOCK, Swansea, elected 1961
ROBERICK W PIPE, Birmingham, elected 1960
GERLALD PENNEY, St Albans, elected 1962
TERENCE A BARTON, Tunstall, Kent, elected 1964
HARRY WINTER, Oxford, elected 1985
DON EXELL, Isle of Wight elected 1951, died 11 Jan
REV ALAN J BUTLER of Wimborne Minster, elected 1947, died 13 Jan
ALBERT J DAVEY of Godmanchester (Cambs), elected 1962, died 13 Jan
ANDREW J PEARMAIN of Bournemouth, elected 1965, died 15 Jan
WILLIAM J RIDGMAN of Arrington (Herts), elected 1955, died 16 Jan
JOHN M C CLARK-MAXWELL of Swallowfield (Berks), elected 1960, died 22 Jan
CANON ERNEST G ORLAND of Market Deeping, elected 1960, died 28 Jan
WILLIAM F SCUDAMORE of Coalpit Heath, Bristol elected 1951, died 25 Dec
WILLIAM LAMPARD of Warmley, Bristol elected 1975, died 1 Jan
BOB WHITWORTH of Rushden, Northants elected 1990, died 6 Jan
JOHN BRAIN of Backwell, Som elected 1958, died 11 Nov
DAVID G FRANKLIN of Worcester elected 1975, died 22 Nov

2009 - 2010

MARTIN J HARBORD, East Meon, Hants elected 1959
PERCY STONE
, Coventry elected 1964
PHILIP N TUBBS
, Winchester, Hants elected 1971
JOHN H PARKER
, Grimsby, Lincs elected 1979, died 12 Jun
EDWARD W COLLEY
, Caistor, Lincs elected 1952, died 4 Jul
REV'D ROGER O FRY
, Wells, Som elected 1951
Cmdr ALEXANDER S WATT, Bruton, Som elected 1949
DENNIS R JONES, Aughton, Lancs elected 1965
GEORGE W MASSEY, Frome, Som elected 1952
HAROLD P JUDD, Hibaldstow, Lincs elected 1979, died 18 Jan
DOUGLAS H ROOKE
, Granthan elected 1958, died 7 Feb
CLIFFORD A BARRON
, Birmingham elected 1954, died 27 Dec
JOHN A AVIS, Colchester, Essex elected 1975, died 4 Jan
STEPHEN J IVIN, Oxford, Oxon elected 1955, died 7 Jan

2008 - 2009

COLIN S TAYLOR, Rochdale, Lancs elected 1959
CANON FREDERICK ROSS, Berwick-upon-Tweed, Northumbria elected 1979
BASIL W WHITE, Andover, Hants elected 1951
AIDAN J BOYACK, formerly Walthamstow, Essex elected 1937
LEONARD G GATES
, Rushden, Northants elected 1967
PETER J WOODGYER
, Cranford, Middx, elected 1952
IAN KNOX, Johannesburg, South Africa elected 1991
PHILIP DUNDERDALE, Derby elected 1959
W M DAVID COLLIS
, Lincoln elected 1981
TIMOTHY W GRIFFITHS, St Neots, Cambs elected 1992
BERNARD W FAIRHEAD, Colchester, Essex elected 1961
DAVID J BENNETT
, formerly of Brackley, Northants elected 1970
W REGINALD CURTIS
, Paul, Cornwall elected 1973
JOHN ASHCROFT
, Leigh, Lancs elected 1953
ANTHONY BENNETT
, Tytherington, Glos elected 1963
ALEXANDER J MARTIN, Oxton, Mersys elected 1966
KENNETH J RIDER, Stafford, Staffs elected 1962
WILLIAM E THOMPSETT, formerly Newport (Mon) elected 1950
DAVID LIVINGSTON
, Aldermaston, Berks elected 1972
PHILIP BOSWORTH
, Stourpaine, Dorset elected 1969

2007 - 2008

 RONALD KENRICK, Southport, Mersys elected 1947
ROGER A DANCEY, Vancouver, Canada
elected 2000
DONALD E R KNIGHTS, Pinner, Middx elected 1962
GEOFFREY BRIDGES
, Exeter, Devon
elected 1968
ROBERT P SHERLOCK
, Brasted, Kent
elected 1968
PETER J W HARDWICK, Mells, Som
elected 1961
JOHN D FAIRCLOTH, Bottesford, Leics elected 1961
ROY E TAYLOR, Lymm, Cheshire
elected 1977
RAYMOND WINTER
, formerly of Allesley, Warwicks
elected 1948
MICHAEL J THOMAS, Gozo, Malta elected 1961
DAVID M WATSON
, formerly Swanmore, Hants
elected 1980
ALAN CARVETH, Truro, Cornwall
elected 1961
MARTIN D FELLOWS
, Stourbridge, Worcs
elected 1963

WALTER LEE
, Quainton, Bucks elected 1938
BERTRAM W G BRIGHTY
, Ongar
elected 1936
RICHARD F B SPEED
, formerly of Clifton-on-Teme, Worcs, elected 1947

2006 - 2007

KEITH J WALPOLE, Basingstoke elected 1970
Air Cmdr JOHN S MASON
, formerly of Maidenhead
elected 1936 - Past Master 1955, 1956
JOHN H G GARDNER, Christchurch, New Zealand
elected 1985
BRIAN G MILLS
, Winscombe, Som
elected 1974
FRANK WHITE
, Appleton, Oxon
elected 1951
KEITH N BUCKINGHAM
, Wem, Salop
elected 2003
F CECIL MOGFORD, Publow, Som
elected 1954
DENNIS J F OAKSHOTT, Epsom, Surrey
elected 1953
ALFRED W (Bill) MYERS, Plymouth, Devon
elected 1939
MARTIN CUBITT, Norwich, Norfolk
elected 1958
DENBY P MURDUCK, Emberton, Bucks
elected 1964
DERYK R BUGLER, Toller Porcorum, Dorset
elected 1986
JOHN R LEARY, All Cannings, Wilts elected 1984
CLEMENT W JOSE
, St Kea, Corn
elected 1955
KEITH R WAKEFIELD, Tunbridge Wells, Kent elected 2003
ALBERT H HINTON, Warmington, Northants elected 1954
J MICHAEL LAKIN, Ascot, Surrey elected 1984
GERALD C HEMMING, Evesham, Warwicks elected 1957
BRIAN G WARWICK, South Wigston, Leics elected 1951
WILFRID F MORETON, Wakefield, Yorks elected 1950

2005 - 2006

Rev'd ANTHONY E F TROTMAN, Chicklade elected 1933
JEFFREY C BIRT, Slough, Berks  elected 1945
M JACK PRYOR, Cardiff  elected 1960
GEOFFREY HEBDEN, Banwell  elected 1975
G WILLIAM CRITCHLEY, Tregony, Cornwall  elected 1945
CECIL R LONGHURST, West Grinstead, Sussex  elected 1942
ALAN R PATTERSON, Watton-on-Stone, Herts  elected 1965
- Past Master
DENIS MOTTERSHEAD, Wilmslow, Cheshire  elected 1961
JOHN A IZARD, Victoria BC  elected 1947
JOHN N LONGRIDGE, Exeter  elected 1968
JONATHAN P HUGHES, Stoke St Michael  elected 2001
GEORGE E EVENDEN, Southampton  elected 1949
WILLIAM (Billy) A PATTERSON, Belfast  elected 1958
DAVID E PARSONS, Egham, Surrey  elected 1948
BRYAN WILLIAMS, Daventry, Northants elected 1984
JOHN H HUNT, Fareham, Hants elected 1947

2004 - 2005

TREVOR N J BAILEY, Beccles, Suffolk elected 1957
JOHN W T TAYLOR, Allesley, Warwicks elected 1962
HAROLD V FROST, formerly of St Albans, Herts elected 1934
RAYMOND F OVERY, Haslemere, Surrey / Balcombe, Sussex elected 1930
ARTHUR S STRACEY, Stepney, Middx / Bengeo, Herts elected 1939
ROGER E L BURBERY, Ashdon, Essex elected 1970
THOMAS W LEWIS, Worcester elected 1978
JAMES H PAILING, Orpington, Kent  elected 1958
JOHN J F (Jack) ROPER, Melbourne, Australia  elected 1965
RALPH G EDWARDS, Long Ashton, Somerset  elected 1953
FRANK C PRICE, Newmarket, Suffolk  elected 1953
BRIAN J WILLETT, formerly of Baldock, Herts  elected 1972
LESLIE D DUGUID, Copnor, Hants  elected 1953
DAVID J BUCKLEY, Wells, Somerset  elected 1976
ALAN F THIRST, Ashford, Middx  elected 1956
G LESLIE A LUNN, Lea nr Gains, Lincs  elected 1985
FRANCIS P G (PETER) FLACK, Baldock, Herts  elected 1986
JOHN R (DICK) CHAUNDY, Oxford  elected 1959
ROBERT J LINDSELL, Braintree  elected 1971
DEREK JEWELL, Combe Martin, Devon  elected 1954

2003 - 2004

CYRIL A WRATTEN, Cheltenham, Glos  elected 1955
GEOFFREY J GAMMON, Gosport, Hants  elected 1952
COLIN H WARD, Kaiapoi, NZ  elected 1985
Rev'd GORDON BENFIELD OBE, Little Downham, Cambs  elected 1961
WILLIAM E COURT, Mold, Clywd  elected 1948
RICHARD C STEVENS, Roche, Cornwall  elected 1962
STEPHEN RICH, York, N Yorks  elected 1986
VERNON J BENNING, Knockholt, Kent  elected 1943
Rev'd ROBERT SOUTHWOOD, Newton Abbot, Devon  elected 1988
WILLIAM J HALL, Burton on Trent, Staffs  elected 1992
PETER ROCK, Worsall, N Yorks  elected 1959
MICHAEL R THOMAS, Cowbridge, S Glam.  elected 1965
STEWART F KIMBER, Beddington, Surrey  elected 1954
CLIVE G BRYANT, Stowey, Som  elected 1966
JOHN F GOODALL, Bishops Stortford, Herts  elected 1949
WILLIAM J ROOT, Birstall, Leics  elected 1974
PATRICK I CHAPMAN, Daventry, Northants  elected 1954
A HUBERT EPLETT, Newquay, Cornwall  elected 1955
VICTOR SAVAGE, Paulton, Somerset  elected 1948
MICHAEL V POWELL, Hereford  elected 1971
JOHN McDONALD, Birmingham  elected 1960
DAVID W BEARD, Elloughton, E Yorks  elected 1948
CHRISTOPHER C CLARKE, Deddington, Oxon  elected 1965

2002 - 2003

ALEC GAMMON, Marston, Oxford  elected 1961
GEOFFREY FOTHERGILL, Westhoughton, Lancs  elected 1970
CHARLES CLEGG, Bilsborrow (formerly of Church), Lancs  elected 1949
ARTHUR B COOPER, Kirk Ella, Yorks 
DAVID A CARPENTER, Welshpool  elected 1950
HARRY J F MILLATT, Colchester, Essex  elected 1950
DAVID R M HEIGHTON, Norwich, Norf.  elected 1960
FRANK E DARBY, Beddington, Surrey  elected 1924
   - The Society's Senior Member
CLIVE BUSWELL, Twyford, Berks  elected 1995
THOMAS CULLINGWORTH, Maidstone, Kent  elected 1944
ROY K MOWFORTH, Penkridge, Staffs  elected 1936
ERNEST J ROWE, Seven Hills, NSW  elected 1949
A JOHN ILLINGWORTH, Monks Kirby, Warwicks  elected 1970
DONALD PEERS, Bromborough, Wirral  elected 1967
C KENNETH LEWIS MBE, Altrincham, Cheshire  elected 1951
P LESLIE PEARCE, Bristol  elected 1962

2001 - 2002

ERIC NIXON, Newcastle-under-Lyne, Staffs  elected 1959
ERNEST PRESTON, Gamston, Notts  elected 1961
ROBERT E HAVARD, Kidderminster, Worcs  elected 1985
HAROLD W MILFORD, Havant, Hants  elected 1951
PAUL J DYE, Killara, NSW (formerly Bristol)  elected 1961
ROBIN J LEE, Pampisford, Cambs  elected 1962
JEFFREY KERSHAW, Todmorden  elected 1986
JOHN BOTHAM, Cape Town, SA (formlerly Willesden)  elected 1942
W JOHN PHIPPEN, Buckland Dinham, Som  elected 1957
WALTER H TRUEMAN, Romsey, Hants elected 1929
- Walter died aged 99 yrs, 4 months and was the Society's oldest known member.
FRANK HEYES, Newton-le-Willows, Mers  elected 1948
TREVOR TARBUTT, Skelmanthorpe, Yorks  elected 1967 (died Apr 2001)
GORDON A HALLS, Mickleover, Derbys  elected 1961
IVOR GOULTER, Norton, Glos  elected 1948
CYRIL CROSSTHWAITE, Preston, Lancs  elected 1958
C STANLEY RYLES, Lee-on-Solent, Hants  elected 1950 (died aged 95)
URBAN W WILDNEY, Kirby-le-Soken, Essex  elected 1934
WILLIAM E TURNER, Hardington Mandeville, Somerset elected 1950
PETER CROOK, Bilsborrow elected 1928
RODNEY B MEADOWS, Westminster Abbey & Kilburn elected 1953
        - Master 1964-5, Trustee 1998-2002
RANALD W M CLOUSTON MBE, Hartest, Surrey elected 1948
Rev ROGER ST JOHN SMITH, Rhyll elected 1950
DENIS G BROWN, Beckenham, Kent elected 1960
PETER C WRIGHT, Ampthill, Beds elected 1961

DAVID SNOWDEN, Weare Giffard, Devon elected 1983
DAVID C WOODWARD, Appleton & Oxford elected 1960
FREDERICK MUNDAY, Bidford-on-Avon, Warwicks elected 1938

2000 - 2001

ARTHUR A JOPP, Stoulton, Worcs elected 1982
J MARTIN THORLEY, Ilkley, Yorks elected 1952
WILLIAM A YATES, Buckingham elected 1956
PATRICK J BIRD, Alveston, Glos elected 1959

E F GEORGE PRESCOTT, Weston-Super-Mare, Som
GEORGE F C AMOR, Bedford, Beds elected 1971
ERNEST TREAGUS, Hemsworth, Hants elected 1956
NORMAN V HARDING, King's Lynn, Norfolk elected 1957
ROGER M HEYWORTH, Ashtead, Surrey elected 1968
THOMAS J WARNER, Solihull, W.Mids elected 1966

1999 - 2000

LEONARD LUCK, Widford, Herts elected 1940
DONALD G CLIFT, Usk, Mon. elected 1940
PETER BORDER, Barford, Warwicks elected 1955
LESLIE G BOUMPHREY, Carlisle, Cumb. elected 1961
DONALD F MURFET, Ely, Cambs elected 1968
EDWARD ARMSTRONG, Branston, Lincs (formerly Farnham Royal, Berks) elected 1946
GEORGE J HAWKINS, Bath, Somerset elected 1953
WILLIAM H SAUNDERS, Usk, Gwent elected 1991
JOHN H CRAMPION, Hackney, Middx elected 1929
HAROLD B SCHOFIELD, Tewkesbury elected 1963
REGINALD G ADDIS, St Mellons, South Glamorgan elected 1964
FRANK D MACK, Exmouth, Devon elected 1960
DEREK G ASTRIDGE, Huish Episcopi, Somerset elected 1955
WILLIAM M BELLERBY, Newport, Shropshire elected 1981
J MICHAEL SIMPSON, Victoria, Canada elected 1987
THOMAS G FOX, Horsham elected 1937, Master 1949/50; the Society's Senior  
- Past Master who died on his 91st birthday.
Rev'd MALCOLM C C MELVILLE, Bedford elected 1937
FREDERICK G NURDEN, Cheltenham (formerly Dumbleton) elected 1953
WILLIAM J COPE, Slimbridge (formerly East Meon) elected 1953

1998 - 1999

EDWIN E "Ted" LEE, Vancouver, Canada elected 1990
KENNETH G FORD, Chewton Mendip elected 1937
HENRY G KEELEY, Lyme Regis elected 1952
PETER F WINDLEY, Chorleywood elected 1958
CLIFFORD BIRD, Thorpe St Andrew   elected 1971
KENNETH J HESKETH, Pinchbeck elected 1963
WILLIAM J (JIM) GOODFELLOW, Ely, Sth Glamorgan elected 1986
DAVID McKAY, Chilcompton elected 1945
CHRISTOPHER S BROOKS, Trumpington elected 1973
FREDERICK W HUTT, Byfield elected 1969
ALAN CAPSTICK, Ambleside elected 1948
HERBERT E TAYLOR, Darley Dale elected 1958
ROGER W D WETENHALL, Cockermouth elected 1928
FRED DUKES, Drogheda, Eire elected 1947
TONY LEWIS, Nottingham elected 1981
H E GEORGE JEANES, Somerton elected 1957